„Umiesz liczyć – licz na siebie” – już niedługo będziemy wybierać OFE czy ZUS?

Wybór OFE czy ZUS może się niestety za kilka lat okazać wyborem pozornym, bo i tak wszystko trafi do ZUS, a potem ZUS wypłaci nam minimalne świadczenia, niezależnie od kwoty jaką zgromadziliśmy. Smutne, ale realne.
To co słyszymy od dawna, tj. to, że sami musimy zadbać o własną emeryturę, nie licząc na ZUS czy OFE, to nic innego jak zdroworozsądkowe podejście do kwestii bezpieczeństwa finansowego.

Jeśli ktoś zdecyduje się przenieść środki z OFE do ZUS powinien dodatkowo oszczędzać np. kupując 10-letnie Obligacje Skarbowe, które charakteryzują sie niskim ryzykiem albo wybierać Programy Systematycznego Oszczędzania alokując środki w fundusze o profilu konserwatywnym/stabilnego wzrostu.

Dla osób, chcących pozostać w OFE – dobrym pomysłem na dodatkowe oszczędzanie jest chociażby IKE, IKZE czy Unit Linki, ewentualnie Programy Inwestycyjne.

Wymieniłam tylko kapitałowe formy dodatkowego oszczędzania. Ale równie ciekawym pomysłem jest inwestycja w nieruchomości lub własny biznes (biznes tradycyjny, franczyza czy MLM).

Tymczasem zachęcam do zapoznania się z artykułem „Głodowe emerytury już za klika lat” opublikowanym na Niezależnym Portalu Finansowym http://independenttrader.pl/

Napisano w Aktualności, Baza wiedzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Notowania giełdowe

Kursy walut

Kontrakty na surowce