Książki warte przeczytania |

Książki warte przeczytania

„Psychologia giełdy” – o pieniądzach, życiu i sukcesie, słynne wykłady przy kawiarnianym stoliku. Andre Kostolany

 Psychologia-gieldy W książce tej Kostolany udowadnia, że o giełdzie nie trzeba mówić z wyżyn uniwersyteckiej katedry. Swe wykłady prowadzi przy kawiarnianym stole, przy dźwiękach muzyki, którą – jak podkreśla – kocha bardziej niż pieniądze. Każdy może się tu dosiąść, by posłuchać tego fascynującego opowiadacza – trochę misjonarza (bo przecież świat pieniądza to prawdziwa dżungla), trochę filozofa (bo, mimo że przeżył 50 krachów na giełdach całego świata, zachował iście stoicki spokój).Psychologia giełdy to ulubiony temat Kostolanya, gdyż na parkietach giełdowych zawsze fascynowali go przede wszystkim ludzie. Jego książka opowiada o tych, którzy potrafią myśleć nieschematycznie, i o tych, którzy przegrywają, dlatego że są absolutnie pewnie wszystkiego. Bo gra na giełdzie nie przypomina ani szachów, ani ruletki – jest zdumiewającym połączeniem jednego i drugiego. Kostolany podstawowe zasady działania tej potężnej machiny finansowej ilustruje na przykładach zdarzeń z własnego życia, zamieniając nudny wykład z ekonomii w zabawną anegdotę…

 „Wspomnienia gracza giełdowego. Wydanie z komentarzem” Edwin Lefevre

 Wspomaganie-gracza-gieldowego „Wspomnienia gracza giełdowego” to fabularyzowana biografia jednego z najbardziej znanych spekulantów wszech czasów – Jesse Livermoore’a. Jesse Livermoore działał na rynkach akcji i towarów na początku dwudziestego wieku. Zarabiał i tracił fortuny. W ciągu jednego miesiąca zarobił dziesięć milionów dolarów, co na owe czasy było sumą astronomiczną. Jego koncepcje spekulacji na giełdzie były inspiracją dla kolejnych pokoleń graczy giełdowych i mimo upływu lat nie straciły na wartości. Co więcej wiele elementów opisywanych w książce zaskakuje świeżością.Najnowsze wydanie zostało wzbogacone o liczne komentarze Jona Markmana, który przybliża atmosferę tamtych czasów, dzięki wycinkom prasowym, opisom najważniejszych postaci (min. Bernard Baruch, Jay Gould, James Fisk jr.) , tła historycznego. Powoduje to, że mamy do czynienia z zupełnie nową książką.Fragment przedmowy Johna Tudor Jonesa:„Czytałem tę książkę niezliczoną ilość razy, za każdym razem odkrywając w niej coś nowego. Podczas którejś lektury na jednej z początkowych stron dotarło do mnie, że bohater prowadzi dziennik w celu określenia (prawdopodobnego) ruchu cen oraz jako „zapisu własnych sukcesów i porażek”. Przez niemal trzydzieści lat robiłem dokładnie to samo z wielkim, niemal religijnym zaangażowaniem, myśląc, że to mój autorski pomysł. Przez lata zapomniałem, że ta genialna koncepcja będąca integralną częścią mojej działalności nie należała do mnie. Właśnie dlatego „Wspomnienia… ” mają dla mnie tak wielkie znaczenie i uważam, że każdy kto działalność na giełdzie chce traktować profesjonalnie powinien je czytać i analizować. To podręcznik spekulacji. Wręczam jej egzemplarz każdemu nowozatrudnianemu traderowi, bez względu na to czy ma już doświadczenie na rynkach czy nie. Nieustannie mam nadzieję odnaleźć nowego Jesse Livermore’a.”O AUTORACH: EDWIN LEFEVRE - w wieku dziewiętnastu lat został dziennikarzem. Opublikował osiem książek, z których największą popularnością cieszyły się „Wspomnienia gracza giełdowego”, które po raz pierwszy ukazały się w 1922 roku w Saturday Evening Post.JON D. MARKMAN - wielokrotnie nagradzany dziennikarz, analityk rynków i zarządzający funduszami.

 „Droga Żółwia” Curtis M. Faith – Metody dzięki którym zwykli ludzie stali się legendarnymi traderami.

 Droga-zolwia „Jedna z pięciu najlepszych książek o spekulacji, jakie kiedykolwiek napisano” – z przedmowy Vana K. Tharpa„Droga żółwia” to inspirujący wykład o metodyce budowy i oceny wyników systemów spekulacyjnych oraz psychologii inwestowania. Tłem wykładu jest opis słynnego eksperymentu R. Dennisa i W. Eckharda, którego uczestnikiem był autor książki. Co prawda eksperyment ten nie dowiódł niezbicie, że każdego można nauczyć spekulacji, ale za to pokazał, że sprawdzony system w rękach ludzi o odpowiednich predyspozycjach pozwala wygrać z rynkiem.I że nie jest to wygrana przypadkowa.Piotr Franaszczuk Risk Manager
Dyrektor Departamentu Kontroli Ryzyka PKO TFI SAKto i dlaczego powinien sięgnąć po niniejszą książkę?Prawdziwą ucztę znajdą tu konstruktorzy systemów transakcyjnych, analitycy techniczni o systematycznym podejściu i inwestorzy szukający inspiracji. Poza samą strategią „Żółwi”, która pozwala nauczyć się zasad systematycznej spekulacji na wielu rynkach jednocześnie, i metodą standaryzacji ryzyka, autor dorzuca wiele dodatkowych narzędzi, w tym kilka własnych. Pozwalają one wyszukiwać i testować nieefektywności ukryte w cenach instrumentów w celu znalezienia przewagi nad rynkiem, wykrywać błędy systemów transakcyjnych, mierzyć, kontrolować i dywersyfikować ekspozycję na ryzyko oraz też radzić sobie z jakże często nieuświadamianymi psychologicznymi pułapkami pojawiającymi się w warunkach niepewności, emocji i nadmiaru informacji.
Z przedmowy Tomasza Symonowicza

„Najważniejsza rzecz” – Zaskakujące rady dla wnikliwego inwestora. Howard Marks

 najwazniejsza-rzecz „To jest rzadkość – naprawdę pożyteczna książka”. Warren Buffet.Po raz pierwszy wszyscy czytelnicy mogą skorzystać z wiedzy Howarda Marksa, która została skoncentrowana w jednym tomie i skierowana zarówno do amatorów, jak i doświadczonych inwestorów.Najważniejsza rzecz, podparta życiowym doświadczeniem i studiami autora, tłumaczy kwestie kluczowe dla udanego inwestowania oraz pułapki, które mogą zniszczyć kapitał lub karierę.Howard Marks, jest znany ze swoich głębokich analiz możliwości rynkowych i ryzyka. Po czterech dekadach wspinania się na sam szczyt profesji zarządzania inwestycyjnego obecnie jest poszukiwany przez najlepszych na świecie inwestorów inwestujących w wartość, a jego memoranda dla klientów pełne są wnikliwych komentarzy i opierają się na uświęconej przez czas, fundamentalnej filozofii. Wykorzystując fragmenty swoich memorandów do zilustrowania idei, Marks uczy na przykładach i jednocześnie opisuje szczegółowo rozwój filozofii inwestycyjnej, która w pełni uwzględnia złożoność inwestowania oraz zagrożenia świata finansowego. Błyskotliwie wykorzystując intuicję do dzisiejszych zmiennych rynków, Marks oferuje publikację, która jest częściowo wspomnieniem, a częściowo wyznaniem, z wieloma szerokimi zastosowaniami.Autor objaśnia takie koncepcje, jak „myślenie drugiego poziomu”, relacja pomiędzy ceną i wartością, cierpliwy oportunizm, inwestowanie defensywne. Szczerze i uczciwie oceniając swoje własne decyzje – oraz incydentalne pomyłki – zapewnia cenną lekcję krytycznego myślenia, oceny ryzyka i strategii inwestycyjnej. Zachęcając inwestorów do bycia „kontrarianami”, Marks mądrze ocenia cykle rynkowe i osiąga zwroty poprzez agresywne, a jednak wyważone działanie. Który element jest najważniejszy? Inwestowanie z sukcesem wymaga poświęcania troskliwej uwagi wielu oddzielnym aspektom, a każdy z tematów omawianych przez Marksa okazuje się najważniejszą rzeczą.

 „Zwykłe akcje, niezwykłe zyski”. Philip A. Fisher

 Zwykle-akcje-niezwykle-zyski Philip Fisher to jeden z najbardziej wpływowych inwestorów wszechczasów, który cieszy się powszechnym szacunkiem i podziwem. Jego filozofię inwestowania wprowadzoną niemal czterdzieści lat temu nie tylko studiują i stosują dziś specjaliści z zakresu finansów, ale uznaje się ją nawet za „ewangelię” inwestowania. Opisał on ją w swojej książce „Zwykłe akcje, niezwykłe zyski”, którą w czasie jej pierwszego wydania w 1958 roku uważano za bezcenny materiał, a obecnie określa się jako lekturę obowiązkową.„Po przeczytaniu „Zwykłych akcji, niezwykłych zysków” próbowałem skontaktować się z Philem Fisherem. Kiedy go w końcu spotkałem, zrobił na mnie równie silne wrażenie, jak wcześniej jego pomysły. Korzystanie z technik proponowanych przez Phila umożliwia dogłębne zrozumienie zasad funkcjonowania biznesu i pozwala na zaciąganie inteligentnych zobowiązań inwestycyjnych.”
Warren Buffett„Choć Philip Fisher nie jest znany szerszej publiczności, rzadko udzielał wywiadów i pracował dla niewielu klientów, jego prace są czytane i studiowane przez większość wnikliwych specjalistów z zakresu inwestycji – każdy zyska (podobnie jak Warren Buffett) na analizowaniu zasad inwestowania proponowanych przez Fishera.”
James W. Michaels, redaktor magazynu „Forbes”„Cały mój egzemplarz Zwykłych akcji, niezwykłych zysków jest pełen podkreśleń i komentarzy umieszczanych na marginesach.”
John Train, autor Dance of the Money BeesPhilip A. Fisher zaczynał karierę w 1928 roku jako analityk giełdowy. W 1931 r. założył firmę inwestycyjną Fisher & Co., specjalizującą się w doradztwie inwestycyjnym. Uznawany jest za jednego z pionierów inwestowania długoterminowego. Zmarł w 2004 r.

„Wojna o pieniądz” – prawdziwe źródło kryzysów finansowych. Song Hongbing

 Wojna-o-pieniadz Skąd się biorą kryzysy finansowe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba postawić kilka innych: kto kontroluje emisję waluty? Kto zyskuje na inflacji? Komu zależy na drukowaniu papierowego pieniądza bez pokrycia w złocie? Kto pragnie uzależniać ludzi od kredytów? Do kogo należy amerykańska Rezerwa Federalna? Po co stworzono Międzynarodowy Fundusz Walutowy? A przede wszystkim: w jaki sposób prowadzona jest globalna wojna o pieniądz?
Song Hongbing, chiński analityk finansowy, stara się odpowiedzieć na te pytania, spoglądając na świat zachodni z zewnątrz i usiłując dociec, w którym momencie ta dynamicznie rozwijająca się cywilizacja popełniła błąd, który doprowadził do dzisiejszego permanentnego kryzysu i rosnącego zadłużenia. Jego opowieść obejmuje ostatnie trzy wieki historii Europy i Ameryki, poczynając od założenia Banku Anglii w 1694 roku, poprzez dzieje rodziny Rothschildów i ich imperium finansowego, powołanie Rezerwy Federalnej, udział kół finansowych w inspirowaniu dwóch wielkich wojen światowych, rezygnację z parytetu złota, aż po kryzys naftowy lat siedemdziesiątych, klęskę „azjatyckich tygrysów” w latach dziewięćdziesiątych i ostatni kryzys finansowy na rynku nieruchomości USA. Przedstawiając dzieje powolnego upadku Zachodu polegającego na dobrowolnym oddawaniu się państw w niewolę banków, autor pragnie ostrzec Chiny i inne dynamicznie rozwijające się kraje Azji przed popełnieniem błędów, które mogą doprowadzić do utraty nie tylko dobrobytu, ale także suwerenności. Jednakże ta książka, pisana dla azjatyckiego czytelnika, może być również pouczająca dla nas. Choć bowiem popełniliśmy już wiele z błędów, o których pisze autor, zawsze jest nadzieja, że nie będziemy popełniać następnych.

 „Strategie inwestycyjne o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu”. Robert Miner

 Strategie-inwestycyjne „Książka R. Minera jest pierwszą pozycją na rynku polskim, która tworzy kompletną strategię inwestycyjną. Pokazuje, że handel na giełdzie wymaga planu, który oprócz zidentyfikowania właściwych warunków do zawarcia transakcji, musi zawierać precyzyjnie określony moment otwarcia i zamknięcia pozycji. Nie mniej istotnym elementem jest zarządzanie pozycją, czyli prawidłowe ustawianie zleceń stop loss. Jestem przekonany, że także doświadczeni traderzy znajdą w tej książce wiele wartościowych sugestii, które będą mogli wykorzystać podczas zawierania transakcji.”
Paweł Szczepanik, Szkolenia z Inwestycji Giełdowych„Klasyka gatunku wreszcie po polsku. Napisana przez praktyka rynku oraz wieloletniego tradera. Autor w przystępny sposób krok po kroku przekazuje czytelnikowi swoje podejście do rynku i analizowania wykresu na podstawie kilku interwałów czasowych, zniesień i ekspansji Fibonacci’ego oraz Teorii Fal Elliott’a.”
Daniel Kostecki XTB„Podstawą sukcesu inwestycyjnego jest zarządzanie zleceniem stop. Istnieje mnóstwo sposobów jego umieszczania. Nie to jest jednak ważne, w jaki sposób jest to robione, tylko konsekwentne trzymanie się zdefiniowanych i logicznych reguł. Robert Miner w swojej książce pokazuje, jakie to mogą być reguły oraz jak należy się ich trzymać, aby osiągnąć długoterminowy sukces inwestycyjny.”
Jacek Kubrak, IFC Capital Polska„Książka Roberta Minera prezentuje wyjątkowo logiczny i kompleksowy plan gry i jest najlepszą pozycją tego typu z jaką miałem okazję się spotkać. W przystępny sposób i na rzeczywistych przykładach uczy jak zajmować pozycję, bronić jej i brać zyski łącząc chciwość z rozsądkiem. To nie tylko książka ale prawdziwy warsztat Tradingu.”
Piotr Głowacki, Infoinwestor.pl

 „Geometria Fibonacciego”. Paweł Danielewicz

 geometria-fibonacciego Praktyczny kurs inwestowania na rynkach finansowychPo raz pierwszy na polskim rynku kapitałowym doświadczony makler transakcyjny przelał na papier swoje najskrytsze i niezwykle wartościowe tajemnice.Paweł Danielewicz – znawca tematyki współczynników i technik Fibonacciego, stworzył na przestrzeni kilku ostatnich lat, spójne, logiczne i niezwykle zyskowne podejście do inwestowania na rynkach finansowych. Prezentowana książka przedstawia w szczegółach tę unikalną i nowatorską metodologię.
Autor niezbicie udowadnia, że bazując na kilkudziesięciu współczynnikach Fibonacciego, można z niespotykaną dotąd precyzją konstruować wiarygodne poziomy wsparć i oporów.
Ceny płynnych walorów niesłychanie często „respektują” tego typu strefy cenowe na wykresach. Co więcej, jeśli na tak zbudowanym obszarze, ukształtuje sie dodatkowo pewien charakterystyczny układ fal, to prawdopodobieństwo wystąpienia punktu zwrotnego jest niemalże pewne.
Te układy fal, to nieznane zupełnie w Polsce formacje cenowe, które autor wprowadza na nasz rodzimy grunt. Ich skuteczność przewyższa bezsprzecznie wskazania płynące z klasycznych formacji analizy technicznej.
To nie jest książka teoretyczna. Prezentowana publikacja, to kompleksowy kurs tradingu w którym chronologicznie przedstawia się wszystkie elementy występujące w procesie inwestowania na rynkach finansowych. Autor wyjaśnia i szczegółowo omawia techniki inicjowania transakcji, metody ustawiania zleceń zabezpieczających, docelowe poziomy realizacji zysków, kwestie zarządzania wielkością pozycji.
Wszystkie poruszane zagadnienia zilustrowane są przykładami z polskiego rynku kapitałowego i walutowego. Autor, krok po kroku, posiłkując sie 170 wykresami, precyzyjnie demonstruje tajniki swojej unikatowej metodologii.

„Wykresy świecowe”. Gregory L. Morris

 Wykresy-swiecowe Książka jest zwięzłym podręcznikiem prezentującym używaną od wieków w Japonii technikę tworzenia wykresów świecowych. Jest to niezwykle skuteczna metoda analizy technicznej i określania czasu dokonywania transakcji na rynkach papierów wartościowych i kontraktów terminowych.Połączenie świec z innymi wskaźnikami technicznymi, użycie ich jako dodatkowego wskaźnika do dokonywania analizy rynku, zapewnia optymalną wiarygodność otrzymanych wyników I znacznie poprawia efekty dokonywanych na rynku inwestycji.

„Kiedy sprzedawać akcje” – optymalny moment zamykania pozycji. Donald L. Cassidy

 Kiedy-sprzedawac-akcje Akcje kupuje się z myślą o potencjalnym zysku, ale by móc go zrealizować, trzeba te akcje sprzedać.Zakup odpowiednich akcji w odpowiednim momencie nie zawsze gwarantuje osiągnięcie maksymalnego zysku. Chociaż dużo opracowań i porad specjalistów dotyczy budowy właściwego portfela inwestycyjnego oraz zagadnień związanych z jego zakupem, to o wiele mniej uwagi poświęca się optymalnemu momentowi sprzedaży.Niniejsza publikacja to próba odpowiedzi na pytanie, czym powinni kierować się gracze giełdowi przy podejmowaniu decyzji o sprzedaży akcji, oraz analiza problemów i dylematów, które są często przeszkodą w procesie efektywnego inwestowania, mimo że ich charakter jest wyłącznie subiektywny.Dlaczego niechętnie sprzedajemy akcje. Przegląd zewnętrznych oraz wewnętrznych przyczyn nieracjonalnego zachowania inwestorów i oporów przed pozbywaniem się akcji. – Sposób na opanowanie umiejętności sprzedaży w odpowiednim momencie. Unikanie nadmiernego lęku i chciwości, odporność na poglądy innych uczestników rynku, racjonalne spojrzenie na cenę, po której kupiło się akcje.Doskonalenie postawy kontrariańskiej. Sztuka kupowania wtedy, gdy wszyscy sprzedają, i trzymania aż do momentu, gdy wszyscy zaczną kupować.Taktyki sprzedaży. Selekcja i analiza wiadomości z rynku, odróżnianie akcji rynkowych od akcji- samotników, „test matki” umożliwiający ocenę decyzji o trzymaniu określonych akcji lub całego portfela.

„The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable” by Nassim Nicholas Taleb.

 the-black-swan-by-nassim-nicholas-taleb The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable is a literary/philosophical book by the epistemologist Nassim Nicholas Taleb. The book focuses on the extreme impact of certain kinds of rare and unpredictable events (outliers) and humans’ tendency to find simplistic explanations for these events retrospectively. This theory has since become known as the black swan theory.The book also covers subjects relating to knowledge, aesthetics, and ways of life, and uses elements of fiction in making its points.The first edition appeared in 2007 and was a commercial success. It spent 36 weeks on the New York Times best-seller list.[1] The second, expanded edition appeared in 2010.